Merlík všedobr je léčivka, kterou využijete i v kuchyni – třeba jako špenát
Tvar listů merlíku všedobra připomíná husí nohu. Tahle žlutozelená chlupatá trvalka dorůstá i do půl metru. Roste planě na slunných místech, můžete ji pěstovat jako zeleninu i jako léčivou bylinu.
Lidově se všedobru říká planý špenát, jeho listy můžete připravit právě stejně jako špenát. Křehké listy můžete přidat vlastně do jakýchkoli listových salátů nebo do nádivek, polévek, slaných koláčů.
Mladé výhonky jsou zase oblíbené stejně jako chřest. Dokonce i květy je možné povařit v páře a zbaštit pokapané máslem.
V jižních krajinách jsou lidé zvyklí přidávat umletá semínka merlíku do obilných kaší nebo chlebového těsta.
Listy merlíku obsahují vitamíny C a B1, kyselinu šťavelovou, třísloviny, slizy, vápník i železo. Je dobré je přidávat do jídelníčku při chudokrevnosti.
Lidoví léčitelé přikládají listy merlíku na drobné rány, aby se rychleji hojily, ale i na bolavé klouby postižené revmatismem.
Související
-
Hořčičná semínka jsou plná vitamínů a dovedou divy – jsou dobrá při revmatu i na trávení
Hořčičná semínka se z domovské Indie už dávno rozkutálela do celého světa. Jsou užitečná nejen v kuchyni, ale i při léčení zdravotních problémů.
-
Kaktusové fíky v sobě skrývají plno vitamínů. Dejte si ale pozor na trny
Kaktusový fík je doma v Jižní Americe a Mexiku, v Itálii si z něj vysazují živé ploty. Pokud ho chcete ochutnat, neměl by to být problém – seženete ho i v našich marketech.
-
Vyzkoušejte řepný zákvas. Je to osvěžující a léčivý nápoj plný minerálů, vitamínů i probiotik
Červená řepa asi nepatří mezi nejoblíbenější lahůdky, i když třeba zapečená s kozím sýrem nemá chybu. My se ale na ni podíváme jako na základní surovinu k zákvasu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.