Merlík všedobr je léčivka, kterou využijete i v kuchyni – třeba jako špenát

3. únor 2022

Tvar listů merlíku všedobra připomíná husí nohu. Tahle žlutozelená chlupatá trvalka dorůstá i do půl metru. Roste planě na slunných místech, můžete ji pěstovat jako zeleninu i jako léčivou bylinu.

Lidově se všedobru říká planý špenát, jeho listy můžete připravit právě stejně jako špenát. Křehké listy můžete přidat vlastně do jakýchkoli listových salátů nebo do nádivek, polévek, slaných koláčů.

Mladé výhonky jsou zase oblíbené stejně jako chřest. Dokonce i květy je možné povařit v páře a zbaštit pokapané máslem.

V jižních krajinách jsou lidé zvyklí přidávat umletá semínka merlíku do obilných kaší nebo chlebového těsta.

Listy merlíku obsahují vitamíny C a B1, kyselinu šťavelovou, třísloviny, slizy, vápník i železo. Je dobré je přidávat do jídelníčku při chudokrevnosti.

Lidoví léčitelé přikládají listy merlíku na drobné rány, aby se rychleji hojily, ale i na bolavé klouby postižené revmatismem.

autor: Eva Bucharová | zdroje: wikipedia.org , bylinkyprovsechny.cz , ceskestavby.cz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.