Martha Schicht – cestovatelka a emancipovaná autorka cestopisu z Liberce
Cestování kolem světa je dnes celkem běžné, ale před 2. světovou válkou se to v Čechách podařilo jen několika lidem. Jedním z nich byla i Martha Schichtová.
Narodila se v roce 1884 v Liberci. Na studiích v Ústí nad Labem se zamilovala do vzdáleného příbuzného, bohatého továrníka Heinricha Schichta. Po sňatku, ze kterého se narodily dvě děti, žili oba v luxusní vile v ústeckém Vaňově.
Martha finančně podporovala městské divadlo, účastnila se společenského života a snila o poznávání cizích zemí.
Do světa se ale odvážila až v 57 letech. Bylo to 21. listopadu 1931 na pražském nádraží.
Společně s komornou se vydala vlakem do Francie a odtud lodí směrem na New York. Přes Káhiru, Dillí, Bangkok, Peking, Kjóto a Kalifornii se vrátila po pěti měsících zpět.
Batůžkářský výlet to rozhodně nebyl. Bydlela v luxusních hotelech a navštěvovala vybrané restaurace.
Po návratu napsala poutavý cestopis Cesta kolem světa v dur a v moll, který v roce 1933 vydala. Své zážitky také natáčela filmovou kamerou, což bylo v té době naprosto unikátní. Film se ale bohužel ztratil.
Podle historika Martina Krska se dochovalo jen 80 ilustrací z cestopisu, které pro autorku vyhotovil malíř Alfred Kunft.
Po válce musela Martha Schichtová Československo s rodinou opustit. Zemřela v roce 1963 ve Švýcarsku. Pro dnešní feministky je příkladem odvahy a emancipace v časech, kdy světu vládli především muži.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.