Martha Schicht – cestovatelka a emancipovaná autorka cestopisu z Liberce

18. červen 2024

Cestování kolem světa je dnes celkem běžné, ale před 2. světovou válkou se to v Čechách podařilo jen několika lidem. Jedním z nich byla i Martha Schichtová.

Narodila se v roce 1884 v Liberci. Na studiích v Ústí nad Labem se zamilovala do vzdáleného příbuzného, bohatého továrníka Heinricha Schichta. Po sňatku, ze kterého se narodily dvě děti, žili oba v luxusní vile v ústeckém Vaňově.

Martha Schicht

Martha finančně podporovala městské divadlo, účastnila se společenského života a snila o poznávání cizích zemí.

Do světa se ale odvážila až v 57 letech. Bylo to 21. listopadu 1931 na pražském nádraží.

Společně s komornou se vydala vlakem do Francie a odtud lodí směrem na New York. Přes Káhiru, Dillí, Bangkok, Peking, Kjóto a Kalifornii se vrátila po pěti měsících zpět.

Batůžkářský výlet to rozhodně nebyl. Bydlela v luxusních hotelech a navštěvovala vybrané restaurace.

Po návratu napsala poutavý cestopis Cesta kolem světa v dur a v moll, který v roce 1933 vydala. Své zážitky také natáčela filmovou kamerou, což bylo v té době naprosto unikátní. Film se ale bohužel ztratil.

Podle historika Martina Krska se dochovalo jen 80 ilustrací z cestopisu, které pro autorku vyhotovil malíř Alfred Kunft.

Po válce musela Martha Schichtová Československo s rodinou opustit. Zemřela v roce 1963 ve Švýcarsku. Pro dnešní feministky je příkladem odvahy a emancipace v časech, kdy světu vládli především muži.

autor: Milan Knotek
Spustit audio