Majolika, fajáns a keramika Antonína Moštěka

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Umělecká majolika

Obec Vlčnov na jihovýchodní Moravě neproslavila pouze obřadní Jízda králů, zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, ale i muž, který se stal jedním z prvních tuzemských laureátů státního titulu „Nositel tradice lidového řemesla“.

Antonín Moštěk se celoživotně věnuje práci s hlínou, přesněji řečeno keramice, hrnčině, majolice a fajáns a ocenění pro nejlepšího lidového umělce dostal od ministerstva kultury už v roce 2001.

Roky zakončené jedničkou jsou v jeho životě vůbec důležité: V roce 1941 se totiž narodil a letos, v roce 2021, je mu rovných 80. Práce keramika Antonína Moštěka jsou rozesety po celém světě a okrášlily např. i české expozice na dvou světových výstavách EXPO - v Montrealu a Hannoveru.

Od koho se toho Antonín Moštěk naučil nejvíc, proč studoval život a tradice habánů neboli novokřtěnců, co pro něj znamená pojem habánská fajáns, proč má rád bílou hlínu a jak přivedl ke svému uměleckému řemeslu i své dva syny? Pro odpovědi se přímo do jeho dílny ve Vlčnově vypravila Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...