Majitelé hospod a restaurací rezignovali. Už se tolik nesnaží obcházet zákaz kouření

19. říjen 2017
cigareta

Majitelé a hosté restaurací si už zvykli na úplný zákaz kouření. Zpočátku se ho snažili obcházet, teď už se situace postupně uklidňuje. Vyplývá to z kontrol krajských hygieniků.

Zákaz kouření teď dodržuje také hospoda v České Kamenici na Děčínsku, kde stálí kouřili hosté po skončení otevírací doby. Na restauraci někdo poslal kontrolu a majitel se rozhodl s kouřením uvnitř lokálu nadobro skoncovat.

Tady je dejme tomu čtyřicet skalních kuřáků a jen dva nekuřáci. Takže dochází k situaci, že se třicet lidí, kteří jsou v hospodě, zvedne a jde ven, a ti dva nekuřáci zůstávají v restauraci,“ popsal hostinský Viktor Vorba.

Na úplný zákaz kouření se majitelé hospod připravují různě. I typicky „česky“

Taková je situace po zákazu kouření v malé hospodě u nádraží v České Kamenici na Děčínsku. Chybějící cedule zákaz kouření stála majitele Viktora Vorbu 5 tisíc korun. V lokále, kde jste si po zákazu kouření zapálili po otevírací době, už popelníky nenajdete. A nálada se tu kvůli tomu zhoršila.

„Od té doby, co přišla ta kontrola, co přišla ta udání, tak se s těmi nekuřáky nikdo nebaví, protože si ti kuřáci myslí, že je udali oni. Ten protikuřácký zákon rozděluje lidi,“ říká hospodský.

Po několika udáních se vzdal i Viktor Vorba. U něj v hospodě už si nikdo nezapálí. Podle hygieničky Věry Tomkové se snaží obejít zákaz kouření stále méně hospodských.

„Nějakým způsobem se to vytříbilo, oni to nejdřív zkoušeli – označili provozovnu jako klubovnu, nebo zrušili hostinskou činnost,“ popsala Tomková. Podle ní ale záleží jen na tom, jak je provozovna zkolaudovaná: „Prostě podávají se tam nápoje, nebo pokrmy, tak tam se kouřit nesmí.“

Porušení úplného zákazu kouření mohli začít hygienici postihovat od 1. září. „Kontrola byla provedena ve 104 provozovnách stravovacích služeb z hlediska označování výčepů a v 89 provozovnách z hlediska přímo kontroly zákazu kouření,“ dodává ještě Tomková čísla kontrol za celý Ústeckého kraje.

Hygiena pak uložila celkem 13 pokut ve výši 29 tisíc korun. Řada kontrol se podle Tomkové koná na anonymní udání.

Spustit audio
  • Aktuální dění
  • Zpráva