Lyže nebo snowboard?

23. prosinec 2014

Zima je zatím k vyznavačům zimních sportů skoupá. Ti skalní se vydávají na ledovce nebo brázdí umělým sněhem zasněžené sjezdovky. Jak se připravit na zimní lyžařskou a snowboardingovou sezónu a jak se naučit některý ze zimních sportů třeba i ve vyšším věku?

Snowboardisté často posedávají na svahu a oddychují, tedy pokud nebrázdí sjezdovku. Na druhé straně lyžaři jsou převážně vzpřímení a k udržení stability v klidu či za jízdy si pomáhají hůlkami. Snowboarding je o mnoho méně náročný na kolena než lyžovaní. Zranění kolen není až tak časté jako při lyžovaní.

Při snowboardingu však dochází k neporovnatelně většímu namáhání zápěstí a bez chráničů může ježdění na snowboardu skončit nepříjemnou zlomeninou.

To jsou jen některé rozdíly mezi nejoblíbenějšími zimními sporty u nás. Jak bychom se měli na první zimní lyžování či jízdu na snowboardu technicky připravit? Které destinace u nás i v zahraničí jsou nejlepší i v mírné zimě? Případně jaké sportovní aktivity v přírodě zvolit, když se sněhu nedostává, poradí instruktor lyžování a snowboardingu Aleš Vondra.

autor: pis
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.