Ludwig Breit – úspěšný podnikatel ve sklářství, původce Lučanské pozdvižky

5. červenec 2024

Hladoví dělníci mu rozmlátili všechny stroje a zaútočili i na jeho dům. Sklářský podnikatel Ludvig Breit byl nejen úspěšným podnikatelem, ale také původcem tzv. Lučanské pozdvižky. Vzpoury, která vešla do severočeských dějin.

Narodil se v roce 1845. Vyučil se zámečníkem a v roce 1868 založil společně s bratrem v Lučanech nad Nisou dílnu na výrobu skleněných knoflíků. O 20 let později vybudoval také perličkárnu.

Když si Breit v 80. letech 19. století přivezl v rámci nutné modernizace 16 strojů, z nichž každý nahradil práci 56 dělníků, mělo to obrovský dopad na příjmy místních obyvatel. Jejich plat byl najednou pětkrát nižší. Mnozí byli rovnou propuštěni.

Existenční nouze byla 29. ledna 1890 důvodem vzpoury několika set nespokojenců, kteří vnikli do Breitovy lučanské brusírny a nenáviděné sekací stroje zdemolovali.

Když se jim brusírnu nepodařilo podpálit, pokračovali do centra obce s úmyslem zničit zásoby hotového zboží v Breitově soukromé vile. Četníci se jim v tom snažili zabránit a tři lidé při tom přišli o život. Následovalo vyšetřování a tvrdé tresty.

O šest let později zřídil Ludwig Breit v Lučanech nad Nisou také sklářskou huť. V roce 1912 ještě moderní sklárnu a tažírnu na rokajl.

Ludvig Breit zemřel v Lučanech nad Nisou v roce 1914. Jeho rodina byla po válce odsunuta do Německa.

autor: Milan Knotek
Spustit audio