Ludmila Škorpilová – legendární pěvkyně a zasloužilá umělkyně ústecké operní scény

22. leden 2026

Operní pěvkyně Ludmila Škorpilová zůstala celý život věrná ústeckému divadlu.

Narodila se v roce 1936 v Praze. V dětství hrála výborně na klavír. Na konzervatoř nastoupila až v 19 letech po studiu na střední pedagogické škole. Rodiče totiž chtěli, aby měla vzdělání se stabilním uplatněním. Navíc v rodině se nikdo hudbou neživil.

První vážnou nabídku na angažmá dostala z NDR, ale nevyužila ji. Divadlo v Ústí nad Labem ji angažovalo, když jí bylo 23 let. Strávila zde celou kariéru a stala se legendou souboru.

V rozhovoru pro Deník přiznala, že její nejoblíbenější rolí byla Kostelnička v Janáčkově Její pastorkyni. Milovala také Růžového kavalíra od Richarda Strausse.

Na ústeckých prknech ztvárnila snad všechny důležité postavy z Dvořákových a Smetanových oper i děl světového repertoáru. Často hostovala v pražském Národním divadle.

Všechny vysněné role, které kdy chtěla zpívat, například v mozartovských operách, podle svých slov dostala. Která pěvkyně tohle může říci…

Z rukou tehdejšího prezidenta Gustava Husáka obdržela Ludmila Škorpilová titul „zasloužilá umělkyně“. Zemřela v Ústí nad Labem v roce 2016, pár dnů před svými kulatými osmdesátinami.

autor: Milan Knotek
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.