Loupežnická jeskyně na Ještědském hřbetu je zimovištěm netopýrů. Navštívili jsme je

Nejen za netopýry se do Loupežnické jeskyně v Solvayově lomu na Ještědském hřbetu s Danielem Horáčkem vydal redaktor Jaroslav Hoření
Jednou z nejzajímavějších jeskyní na Ještědském hřbetu je Loupežnická jeskyně v Solvayově lomu. V přední části je i dost prostorná, ale je nepřístupná, mimo jiné kvůli zimování netopýrů. Měli jsme výjimečnou možnost do ní krátce vstoupit.
V Solvayově lomu na Ještědském hřbetu bylo během těžby vápence na počátku minulého století odkryto několik krasových jeskyní a dutin. Největší z nich, Loupežnickou jeskyní, kdysi protékala řeka. Nyní je známá především jako zimoviště netopýrů a nejen z tohoto důvodu je nepřístupná.
Redaktor Jaroslav Hoření měl výjimečnou možnost tam nahlédnout s Danielem Horáčkem, který se tam vydal na průzkum, aby zkontroloval, jak se daří tamním netopýřím populacím, bývá tam totiž více druhů.
„Bývá tu netopýr velký vodní, občas netopýr černý, který je nejzajímavější, protože na Ještědském hřbetu se tento druh téměř nevyskytuje, tak uvidíme, jestli se něco podaří nalézt,“ vysvětluje Daniel Horáček.
„Někdy jsou kontroly i negativní, ale neznamená to, že tu netopýři v tu chvíli nejsou, ale spíš jsou až tak hluboko v nějaké spáře, že na ně není vidět,“ dodává.
V jeskyni je viditelná i krasová modulace povrchu. „Tady dřív tekla voda, podzemní řeka, to koryto je přes metr široké,“ říká badatel.
Do jeskyně je tedy potřeba pořádné oblečení, nepromokavou kombinézu, a také mít pro strach uděláno, a zkušenosti. Pocit, že člověk je v místech kudy se dá sotva prolézt, nemusí být nejpříjemnější, jak si vyzkoušel i redaktor Jaroslav Hoření.
Jeskyně je nepřístupná nejen kvůli netopýrům, ale i kvůli krasové výzdobě, která se částečně dochovala. Dalším důvodem je bezpečnost, těžba poznamenala stabilitu jeskynních prostor.
Našli průzkumníci v Loupežnické jeskyni nějaké netopýry? Jak letošní zima s různými výkyvy působí na jejich zimování? Poslechněte si celou reportáž.
Související
-
S mikrofonem u němých tváří. Záznam přenosu ze Záchranné stanice Archa v Liberci
24. ledna jsme navštívili Záchrannou stanici Archa v Liberci, která loni přijala rekordní množství zvířat. Bylo jich 3 033. Obvykle jich bývá za rok zhruba polovina.
-
Vyrušit netopýra ze zimního spánku? Může to pro něj být i smrtelné, míní chiropterolog
Pravidelně už 26 let, sčítají v lednu na hradě Kost netopýry. Malí savci zalétávají přes zimu do sklepení, v létě se stěhují na půdu. Letos u toho byla naše redaktorka.
-
Jeskyně a jeskyňáři z kraje pod Ještědem
I v Libereckém kraji jsou desítky zajímavých jeskyní. A taky jeskyňářů. Dostávají se do míst, kam nikdy nikdo nevstoupil. Svůj svět poodkryli redaktorce Ivaně Bernáthové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.