Litvínov zatím neví, kdy začne se stavbou nové plavecké haly. Chce na ni získat státní dotace

10. leden 2023 09:32

Rezavějící ocelovou konstrukci plavecké haly v Litvínově není možné běžně ošetřovat. Padesátiletá stavba dosluhuje. Stále přitom není jasné, kdy bude stát nová plavecká hala v areálu koupaliště u Koldomu. O její stavbě se přitom rozhodlo už před 10 lety. Radnice loni vybrala i stavební firmu, proti výsledku výběrového řízení se ale postavil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Nového stavitele ještě Litvínov hledat nezačal.

„Největším problémem je koroze. Tím, že je to ocelová konstrukce, která je dělaná jako loď, tak je nepřístupná pro běžnou údržbu. Pokud by se měla dělat údržba, je to vždy otázka půl roku až roku, a to tu nikdy neprobíhalo. V současnosti je stav té konstrukce takový, že rekonstrukce téměř není možná. Dalším problémem je obrovská energetická náročnost celé budovy,“ popisuje stav budovy staré plavecké haly Miroslav Otcovský, jednatel městské společnosti Sportas, která provozuje v Litvínově sportovní zařízení.

To jsou důvody, proč chce město stavět novou plaveckou halu. Podle aktuálních přepočtů by stála necelých 400 milionů korun. „Poslední přepočet máme z roku 2022, bylo to kolem 330 milionů korun bez DPH. Je to cena včetně demolice staré budovy, vybudování příjezdové komunikace, parkoviště, přípojek a dalších věcí,“ přibližuje místostarosta Litvínova Karel Rosenbaum z hnutí ANO.

Opozice navrhuje ekonomicky úspornější variantu

Se stavbou nové plavecké haly dlouhodobě nesouhlasí opozice. „Ta cena, a vůbec to, jestli bude Litvínov schopný provozovat takhle velké aquacentrum. V neposlední řadě nám vadí také to, že se opět vymístí život z centra – umím si představit nějaké alternativy v podobě připojení k zimnímu stadionu, kde by se využívalo odpadní teplo z chlazení a provoz by byl ekonomicky výhodnější,“ vysvětluje Petr Globočník z hnutí Litvínov, do toho!

Město chce současný projekt na stavbu krytého bazénu ještě doplnit například o instalaci tepelných čerpadel. Jestli začne město hledat stavitele plavecké haly v letošním roce, ukáží až jednání s Národní sportovní agenturou o případné finanční podpoře.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související