Litoměřice testovaly, jak by se lidem líbila pěší zóna v centru města

14. říjen 2016

Méně projíždějících i zaparkovaných aut a víc místa pro chůzi i odpočinek. Tak vypadalo jeden týden Mírové náměstí v Litoměřicích. Radnice část centra města uzavřela a vytvořila tak pěší zónu. Byla to zkouška, která měla ukázat, jak by se to lidem zamlouvalo. Názory na výsledek se ale různí.

„Bylo by to fajn, protože je to historické náměstí. Chtělo by to ale pořádně promyslet… Možná přesunout na druhou stranu, kde je víc sluníčka, nebo doprostřed náměstí,“ zamýšlí se Jarmila Ondráčková, která v Litoměřicích bydlí. „Byla bych pro. Tady je Dlouhá třída, tak bych to klidně prodloužila… Byla by tu pohoda, ty auta mi tu vadí,“ konstatuje další obyvatelka města, Blanka Grohová.

Někteří obyvatelé myšlenku pěší zóny vítají, většinou se ale shodnou také na tom, že je nutné zároveň vyřešit i parkování. S tím souhlasí i autor nápadu zastupitel Lukáš Wünsch z hnutí Severočeši Litoměřice a říká, že město pracuje s několika možnostmi.

„Teoreticky by se dalo postavit podzemní parkoviště na náměstí. Bylo by to komplikované, trvalo by to dlouho a bylo by to nejdražší, ale teoreticky to jde. Další místa jsou na stávajících pozemních parkovištích, které jsou několik málo metrů od náměstí s tím, že by se vyhloubila tato parkoviště, postavilo by se několik pater do podzemí a pak by se dobudovalo i to svrchní parkoviště. Další varianty jsou odstavné plochy v okolí centra,“ vypočítává Wünsch.

Občané mají možnost se k záměrům radnice vyjádřit písemnou formou do 31. října. Na informačním centru je k dispozici krabice, do které mohou házet své připomínky, názory a postřehy.

Radnice plánuje, že bude na celé myšlence omezení dopravy na náměstí a vybudování pěší zóny ještě několik měsíců pracovat.

autor: Lucie Valášková
Spustit audio