Liberecké muzeum zve na výstavu Geologie Liberecka a Jizerských hor. Rozhodně to není nuda!

Liberecké muzeum zve na výstavu Geologie Liberecka a Jizerských hor
Liberecké muzeum zve na výstavu Geologie Liberecka a Jizerských hor

Zemětřesení, tunely, přehrady, domy, lomy, prakticky vše co nás obklopuje, vše s čím se setkáváme, spojuje věda zvaná geologie. A právě té je věnovaná nová výstava v Severočeském muzeu v Liberci. Podílelo se na ní celkem 18 autorů a setkáte se tam se vším od šutrů až po moderní rozšířenou realitu.

Kurátorem výstavy Geologie Liberecka a Jizerských hor je Ivan Rous známý především jako jeskyňář a badatel po průmyslových objektech a výrobách z druhé světové války.

„Geologie není mým mateřským oborem, ale neustále jsme na ni naráželi - třeba přes geology, kteří zakládali sbírku muzea a za druhé světové války vedli projekty podzemních továren za druhé světové války,“ vysvětluje Rous, co ho dovedlo k neobvykle rozsáhlé výstavě.

Geologickou výstavu v libereckém muzeu tvoří kromě stovek fyzických materiálů především minerálů a hornin i geologické pomůcky – od kladívka po trhaviny. To vše doplňuje 40 informačních panelů věnovaných různým zajímavostem jako lignitové mině, libereckému podzemí, jeskyním, těžbě uranu a dalších rud a nerostů i nejnovějším geologickým výzkumům.

Výstava je tak rozsáhlá, že prostudovat ji celou se snad za den ani nedá. „My ani nepředpokládáme, že to někdo přečte celé, ale že si lidé vyberou to, co je zajímá. Chceme lidem nabídnout obrovskou mozaiku geologie a ukázat jim, že není nudná a je neuvěřitelně rozmanitá,“ říká Rous.

Výstava, která potrvá do 8. května, nabízí zájemcům kromě informačních panelů a exponátů k osahání i moderní technologie včetně rozšířené reality. „To je úplná novinka. Doporučuji přijít a podívat se na to,“ dodává Rous.