Letiště v Praze i v Drážďanech nabízejí v letním letovém řádu nové linky a rozšíření stávajících

28. únor 2018
Letiště v Drážďanech

Na konci března zavádějí letiště letní letový řád. Nové linky a rozšíření stávajících nabízí nejen pražské letiště Václava Havla, ale i menší letiště v saských Dráždanech. Odtamtud létají na dovolené také Češi. Podle zástupců letiště jich každý rok přibývá hlavně v letních měsících. I proto na ně v Drážďanech myslí. Například na informacích je pasažérům k dispozici česky mluvící pracovník.

„Pro české cestující nabízíme informační letáky v češtině, také internetové stránky www.letiste-drazdany.cz jsou v českém jazyce. Zde najdete informace o letovém řádu, příjezdu na letiště, parkování, a akcích, které pořádáme v terminálu,“ říká Petra Vetráková, která pracuje na letištních informacích.

Srovnáme-li drážďanské letiště s pražským, to v saské metropoli je menší. Má jeden odletový terminál, denně tu v zimním letovém řádu odletí zhruba 30 letadel. V letním řádu to bývá zpravidla jednou tolik. Letiště Václava Havla loni odbavilo průměrně 406 letů denně.

Mluvčí pražského letiště Marika Janoušková popsala zatím neúplnou nabídku letního letového řádu: „Největší letošní novinkou je bez pochyby přímá pravidelná linka do americké Philadelphie. Nabízíme též linku do polského Krakova nebo linku do gruzínského Kutaisi. Letošní tok bude ale především o navyšování letů do tradičně oblíbených destinací, jakými jsou například Londýn, Barcelona nebo Moskva.“

Novinky nabízí i drážďanské letiště

Nové linky od konce března přibydou také na drážďanském letišti, říká mluvčí Björn Lehmann: „Pro tento rok máme v našem letovém řádu, který začíná na konci března, spoustu nových destinací. Jde například o Bodrum v Turecku, Petrohrad, Dubaj, Lamezia Terme v Itálii. Od května Barcelona, Soluň, Monastir v Tunisku, Atény, Marsa Alam v Egyptě, Malta a Bastie na Korsice.“

Podle Mariky Janouškové z pražského letiště není pro Prahu to drážďanské velkou konkurencí: „Drážďanské letiště je v naší spádové oblasti, která je ohraničena dojezdem do dvou hodin, takže nás přirozeně jeho činnost zajímá. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že jsme, jak do velikosti, tak do struktury nabídky letů nesrovnatelná letiště. Oni ročně odbaví 1,7 milionů cestujících, my letos očekáváme desetinásobek.“

Zajímavé je srovnání cen za dlouhodobé parkování na obou letištích – pražské nabízí 8 dní za 990 korun, na letišti v Drážďanech vyjde parkování levněji.

„Kdo má zájem o delší parkování, může své auto nechat na venkovním parkovišti P3. Tam může parkovat až 9 dní za 9 eur, to znamená za zhruba 380 korun,“ dodává Björn Lehman.

Přímo na drážďanské letiště se pohodlně dostanete vlakem nebo autobusem i z Prahy. Naproti tomu i letiště Václava Havla se snaží zaujmout německé cestující. Například nabídkou informací na internetu v němčině.

Letiště Václava Havla, Praha