Lesy České republiky připravují pravidla pro budování singltreků v Krušných horách. Ty zatím často vznikají nelegálně

11. září 2023 14:00

Krušné hory si oblíbili terénní cyklisti. Někteří ale jezdí lesem mimo cesty, což lesní zákon nepovoluje. Další zase cíleně budují trasy pro sjíždění prudkých svahů, takzvané singltreky. Třeba v lesích nad krušnohorskou Telnicí nedaleko Ústí nad Labem.

„Oni tady takhle sjedou dolů a tam, co je ten druhý pařez, se ta stezka stáčí do lesa. Takže silnici nepoužívají, ale jezdí terénem,“ ukazuje revírník lesů kolem Telnice Jan Matiáš.

„Tady ještě to třeba ještě relativně v pořádku – není to po spádnici, je to mírně šikmo přes vrstevnice, takže tu nedochází k erozi,“ doplňuje ho lesní správce Aleš Kilb.

Nelegální cyklotrasa v Krušných horách nad Zadní Telnicí

Cyklisté, kteří projíždějí lesem mimo vyznačené komunikace, mohou ohrozit třeba turisty nebo houbaře, ale hlavně jízdou po svých trasách narušují lesní svahy a jejich stabilitu „Celý ten svah tady má protierozní funkci, aby se nám tu nesplavovala ta půda,“ vysvětluje Matiáš.

To hrozí hlavně ve svažitém terénu, kde trať vede přímo po spádnici. „Při větších srážkách pak může dojít ke splavení půdy a ke vzniku erozní rýhy,“ dodává Kilb.

Singltreky ano, ale podle pravidel

„Singltreky budou, máme pro to vhodné prostředí. To převýšení mezi vrcholy Krušných hor a Mosteckou pánví je zhruba 400 až 500 metrů – to je samo o sobě tak atraktivní,“ uklidňuje příznivce terénní cyklistiky náměstek hejtmana Ústeckého kraje Jiří Řehák ze Spojenců pro kraj.

Souhlasí ale s tím, že pro stavbu singltreků jsou zapotřebí jasná pravidla a řád.

„Víme o několika obcích a spolcích, které by o ty singltreky měly zájem, je ale nutné to dělat legálně a v souladu s podmínkami ochrany přírody i majitelů, což jsou většinou lesy České republiky,“ dodává Řehák.

Lesy České republiky proto připravují manuál, který by zájemci o stavbu singltreků mohli mít k dispozici ještě během podzimu. Obsahuje třeba, za jakých podmínek může trasa vzniknout a kdo bude zodpovědný za provoz.

Spustit audio