Ledové kostky s barevnými květy budou ozdobou vašich prázdninových koktejlů

16. červenec 2019

Prázdniny jsou podle autorky květinových kuchařek Jany Vlkové obdobím, kdy se na jedlé kvítí můžeme vydat spolu s dětmi. Sběr a zpracování květů si děvčata i kluci ponesou v paměti jako nevšední letní zážitek.

„Louky už jsou posečené, takže budeme sbírat to, co dá zahrada. Sedmikrásky, to jsou úplně nejlepší rostliny pro děti, protože ty si nikdo s ničím nesplete. Chrpy se výborně hodí, také jakožto takové jednoznačné květiny. Anebo jestli má někdo na zahradě měsíčky, i ty jsou bezpečné pro děti,“ vyjmenovává Jana Vlková.

To nejjednodušší, co zároveň bude děti bavit, je naskládat nasbírané kytičky do tvořítek na led a ve vodě je nechat zamrznout. „Zdá se to jednoduché, ale ono to vyžaduje trochu zručnosti a malým dětem to bude tříbit jemnou motoriku, protože ta kvítka je třeba nastrkat do vody, aby se potopila,“ těší se propagátorka kytek k jídlu.

Ozdobné kostky ledu pak můžeme přidávat do letních limonád a koktejlů, pro nás s kapkou alkoholu, pro děti nealkoholických.

Jogurtový koktejl

Suroviny na 2 sklenice:

50 g mladých listů jedlých rostlin (pampeliška, lebeda, svízel, podle sezóny)

8 lžic jogurtu

10 ml mléka

1 lžička domácí rybízové marmelády bez peciček

Postup:

Čerstvé listy opereme a nakrájíme nebo nastříháme.

Všechny ingredience dobře promícháme, můžeme i v mixéru.

autoři: Soňa Vaicenbacherová , Jana Vlková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.