Léčivku naduť můžete pěstovat i doma. Pomůže při migrénách nebo proti revmatu

5. říjen 2021

Naduť madagaskarská má i lidové názvy, jako třeba ďáblova páteř nebo aligátoří rostlina. Je tak léčivá, že se jí říká pokojový ženšen.

Naduť má exotický vzhled. Jako typický sukulent má zubaté načervenalé dužnaté listy, z kterých vyrůstají malé lístky. Ty postupně odpadají a roste z nich nová rostlina. Proto se množí opravdu snadno.

Rozhodně nesnáší přílišnou zálivku, naopak uvítá, když do květináče dáte podíl písku. Může dorůst i do jednoho metru výšky, ale když ji budete zastřihávat, poroste spíše do šířky.

Podle legendy věřil v omlazující účinky nadutě i slavný Johann Wolfgang Goethe. Tato rostlina má antibakteriální, protizánětlivé a sedativní účinky. Obsahuje třísloviny, organické kyseliny, enzymy, stopové prvky i vitamín C. Pomáhá při infekcích i revmatismu. Dobře účinkuje při bolestech hlavy a migrénách.

Šťáva z listů dobře desinfikuje kůži, hodí se i na afty a zánět dásní. Pomůže i při žaludečních vředech, desinfikuje žaludeční sliznici.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová