Ladislav Štol – nechvalně známý kulturní ideolog a komunistický ministr z Jablonce nad Nisou
Nikdy se přesně nedozvíme, kolik spisovatelů nemohlo kvůli němu svobodně psát a publikovat. Jablonecký rodák Ladislav Štol dlouhé roky bedlivě dohlížel na dodržování marxistické doktríny v československé kultuře.
Narodil se v roce 1902. Po střední škole pracoval jako bankovní úředník. Pak se stal komunistickým novinářem a literárním kritikem.
Byl předním členem Levé fronty a redaktorem Rudého práva. Společně s Juliem Fučíkem se podílel na českém vysílání moskevského rozhlasu. Kvůli vydávání ilegálního Rudého práva byl za okupace několikrát vyšetřován gestapem.
I když vystudoval pouze reálku a jednoroční kurs na obchodní akademii, stal se po únoru 1948 rektorem Vysoké školy politické.
Jeho kritiky nemilosrdně vyřazovaly ze společnosti spisovatele a básníky, kteří nevyhovovali marxistické doktríně. Někteří skončili ve vězení.
V roce 1950 publikoval nechvalně známý referát Třicet let bojů za českou socialistickou poesii, což byl de facto jízdní řád definující pravidla „správného psaní“ ve prospěch tehdejšího režimu.
Nechvalně známý kulturní ideolog Štol byl v roce 1953 jmenován ministrem školství. Později zastával post ministra kultury. Figuroval také v Ústředním výboru KSČ.
V době normalizace řídil Ústav pro českou a světovou literaturu ČSAV. Zde setrval až do své smrti v roce 1981.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.