Kvůli kůrovcové kalamitě ubývá značení na turistických cestách v Českém Švýcarsku

8. červen 2020 14:38

Kůrovcová kalamita zkomplikovala život i výletníkům, kteří jsou zvyklí chodit podle turistických značek. Při masivních těžbách na Děčínsku zmizely totiž i stromy, na kterých byly značky namalované.

Český klub turistů je teď musí obnovovat. Někde se kácelo tak moc, že přichází na řadu značkařské kolíky, aby bylo značení vůbec kam dát.

„Když vede turistická trasa lesem, který je napadený kůrovcem, tak tam samozřejmě to značení nezbyde,“ přiznává předseda značkařského obvodu Děčín Václav Nič a pokračuje: „Značení na stromech se pak nahrazuje značkařskými kolíky. Doznačovali jsme teď například Gabrielinu stezku mezi Pravčickou bránou a Mezní Loukou, tam jsme prakticky museli udělat nové značení.“

Například v národním parku České Švýcarsko se kácelo opravdu masivně. „Letos jsme o docela dost těch značek přišli,“ potvrzuje mluvčí parku Tomáš Salov. Dodává ale, že většinou se s lesními dělníky domluví, aby nechali kmen napadený kůrovcem alespoň tak vysoký, aby jeho část se značkou zůstala.

Park také značkařům vychází všemožně vstříc. „Ty značkaře kolegové naloží do služebního automobilu a odvezou je do míst, kam by se jinak museli dostávat několik hodin pěšky,“ přibližuje Salov.

Podle Klubu českých turistů je na Děčínsku a ve Šluknovském výběžku celkem přes 800 kilometrů značených cest. Jen za posledních 10 let přibylo nově 250 kilometrů označených tras..

Spustit audio

Související