Kvůli elektronickým receptům některé ordinace skončí, varuje dětská obvodní lékařka

10. říjen 2017

„Proč nás do něčeho nutí?“ nechápe Monika Myšáková, praktická lékařka pro děti a dorost. Dnes (10. 10.) stávkuje. Spolu se svými kolegy si na plášť natáhla černou pásku. Praktici tímhle způsobem protestují proti povinnosti vydávat od 1. ledna 2018 elektronické recepty.

„Musíme je vystavovat, jinak nám hrozí pokuta dva miliony korun,“ říká Myšáková, která jako pediatr pracuje už dvacet let. S praxí takzvaného obvoďáka začínala na horách. „Objížděla jsem horské obce jako je Nová Ves, Hora Svaté Kateřiny a Brandov,“ vzpomíná s úsměvem.

Dnes má ordinace na Teplicku. Tu hlavní v Duchcově, ale jezdí i do Hostomic a do dalších malých obcí. „Je nás pět. A většina z nás je v důchodovém věku,“ říká lékařka a naznačuje, kde je hlavní problém. Jí samotné je 46 a sama s moderními technologiemi problém nemá. Její kolegové, kterým už bylo 70, se ale nechtějí učit práci s počítačem.

„Praktik v ordinaci potřebuje špachtli, stetoskop a třeba přístroj na CRP. To všechno máme. S tím pracovat umíme všichni. Proč někdo nutí dobré doktory, aby skončili s praxí, protože to neumí s počítačem,“ nechápe striktní předpis.

Monika Myšáková, praktická lékařka pro děti a dorost

Hrozí zavírání některých ordinací

Právě ke konci mnoha obvodních ordinací by totiž nařízení o elektronických předpisech mohlo podle Myšákové vést. Většina českých praktiků je totiž v pokročilém věku. Mladí se na odvody nehrnou. „Doktoři, kteří by mohli klidně ještě čtyři, pět let ordinovat, raději skončí,“ tvrdí Myšáková.

Povinné elektronické recepty přitom kromě ministerských úředníků nechce nikdo. K lékařům se přidal i svaz pacientů. „Nic proti pokroku. Ale tohle je takový výkřik. Praktický dopad to nemá skoro žádný a mnohým lékařům to naopak velmi zkomplikuje život,“ myslí si Monika Myšáková.

„Já počítač mám a používám ho. Ale proč do toho někoho nutit? A to nám k povinnému vybavení ještě brzy přibude i pokladna na EET,“ posteskne si lékařka, která doufá, že nedojde na nejhorší. Tím by bylo rušení malých ordinací. „Už pět let hledám doktora. Nejsou. Mladí nepřicházejí a staří odejdou,“ uzavírá smutně duchcovská lékařka.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.