Květa Jeriová – Pecková. Legenda československého běžeckého lyžování, rodačka z Jilemnice

7. prosinec 2023

Svůj první závod jela až ve 14 letech a hned ho vyhrála. Dlouho nemohla být členkou lyžařského oddílu, protože společně se svými třemi sestrami dřela na tátově statku. Na lyžích začala pořádně běhat až v roce 1971 po otcově smrti. Její kariéra pak byla raketová. Už za čtyři roky byla v seniorské reprezentaci. Jilemnická rodačka Květa Jeriová – Pecková se stala legendou československého běžeckého lyžování.

Vystudovala jilemnické gymnázium a později dálkově Pedagogickou fakultu v Hradci Králové.

Na své první olympiádě v Lake Placid získala pro Československo jako jediná medaili. V běhu na 5 kilometrů skončila třetí. Oslavy se ale nekonaly, protože funkcionáře zajímalo jen to, aby naši hokejisté neemigrovali.

Následoval bronz na mistrovství světa v norském Holmenkollenu a olympiáda v Sarajevu v roce 1984. Na pětce tady třetí příčku zopakovala a ve štafetě vytáhla národní tým na stříbrnou pozici – nejlepším časem ze všech.

K nelibosti funkcionářů a trenérů, kteří se tehdy k závodnicím nechovali s náležitou úctou, s lyžováním po Sarajevu skončila. V 28 letech byla psychicky unavená a chtěla založit rodinu.

Královna bílé stopy pak 20 let učila tělesnou výchovu a zeměpis na litoměřickém gymnáziu.

S manželem, veslařem a olympijským medailistou Zdeňkem Peckou, má dvě dcery.

autor: Milan Knotek
Spustit audio