Kutil z Rynoltic u Liberce si v domácí dílně vyrobil funkční mechanické hodiny

16. říjen 2015
Kolečko v hodinovém soukolí

Zhotovit hodinový stroj vlastní konstrukce patřilo vždy k výsadám mistrů. V historii se této úlohy ujímali nejzručnější kováři a zámečníci, později pak ti nejšikovnější hodináři. I hodinář specialista by dnes měl problém vlastní hodiny navrhnout a vyrobit. Složitost a náročnost takového projektu ale neodradila pana Antonína Slabého z Rynoltic.

Antonína Slabého práce rukama baví, a i když je amatérem, zručnost mu rozhodně nechybí a k hodinářskému řemeslu má vztah.

„Hodinový stroj jsem měl rád odmalička. A po nějaké době jsem si koupil i nějakou literaturu a tam mě zaujal krok, který byl údajně zkonstruován podle kyvadlového systému Galilea…“ vypravuje pan Slabý.

Antonín Slabý se svými hodinami

Hmatatelným výsledkem jeho řemeslného zápalu je funkční hodinový stroj. Při jeho tvorbě se nechal inspirovat historickými návrhy, na jejichž základě zkonstruoval vlastní technické řešení.

Šlo především o konstrukci tzv. kroku, tj. části stroje, která tvoří přechod mezi kyvadlem udávajícím rytmus chodu a převodovým soukolím.

„Všechny ty součástky jsem musel udělat pohyblivé, možná že rok jsem to dával dohromady.“ říká šikovný kutil. S přihlédnutím k faktu, že vše vznikalo v podmínkách malé domácí dílny, se jedná opravdu o mimořádný výkon.

Času, který věnoval hodinářský samouk stavbě časoměrného zařízení, rozhodně nelituje a netají se s obdivem k šikovnosti klasických řemeslníků.

„Zrovna nedávno byl v televizi pořad o firmě, která dodnes vyrábí mechanické hodiny a je tam i na těch lidech vidět, že to řemeslo dělají s láskou. Bohužel v poslední době řemeslo moc vidět není, a to ani v tom hodinářství. Podívejte se po kraji, který hodinář vám zvládne udělat nějakou opravu a ne jen vyměnit baterku.“