Kulturverband: Česko-německé smíření a spolupráce. Werner Kraus: život neodsunutých Němců v poválečném Česku
V jednom z minulých vydání jsme hovořili o s předsedou Shromáždění německých spolků Martinem Dzingelem o plánech na letošní rok. Tentokrát dostává prostor předseda druhé velké německé menšinové organizace, Kulturního sdružení občanů německé národnosti – Kulturverband, pan Radek Novák.
Poví, co se chystá na letošní rok, který se má nést pod heslem – Česko-německé smíření a spolupráce. Jeho součástí bude mimo jiné společné připomínání tragických událostí konce války na různých místech.
Vrátí se ale i k důležitým událostem loňského roku, jako bylo celorepublikové setkání Kulturního sdružení nebo pietní akce na Benešově mostě v Ústí nad Labem u příležitosti výročí ústeckého masakru.
Druhá část pořadu je věnována závěrečné části pana Wernera Krause z Karlových Varů. Tentokrát o tom, jak byl on a jeho rodina jako Němci, kteří nebyli odsunuti z Česka, přijímáni. Jak se zejména jeho rodiče a prarodiče vyrovnávali s češtinou a také jak se panu Krausovi jako Němci podnikalo ve městě, které bylo ještě nedávno plné Rusů? Rozhovor je opět veden v chebském nářečí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.