Kuličky

17. květen 2012

Někam mezi golf a petanque - právě tam byste mohli zařadit klasickou českou hru kuličky. Kdysi ji děti hrály na každém volném plácku. Na rozdíl od zmíněných sportů jsou ale typicky české kuličky na hřištích vidět v posledních letech hodně málo.

Kuličky se prý hrály už ve starověku. Byly z oblázků a podle archeologů se jejich cvrnkáním bavili Egypťané, Aztékové i Indiáni - oblíbil si je prý také římský císař Gaius Julius Caesar.

K nám se pravděpodobně dostala hra z Německa, kde herní vášeň například obyvatel Norimberku došla tak daleko, že roku 1503 tamní koncil musel vydat nařízení, přikazující hrát pouze mimo město.

To dnes je situace jiná - cvrnkat někoho kuličky nevídáme vůbec často. Změnit to chce sdružení Cervus Semilensis, které proto už podruhé uspořádalo kuličkový turnaj Semilský cvrnk. Byla se na něm podívat i redaktorka Českého rozhlasu Sever Lenka Šumová.

I vy můžete vyrazit ven a trochu si pohrát. Kdo nezná pravidla, najde je na webových stránkách Českého kuličkového svazu.

autor: leš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová