Kuklíku se říká „kořen mužské síly“. Působí afrodiziakálně, ale má i další využití
V publikaci doktorky Aleny Hamplové Čarovná lékárna kolem našeho domu se dočtete, že latinské jméno kuklíku městského je „geum“. Znamená to „chutnám“ a souvisí to s kořenem, který svou chutí připomíná hřebíček.
Kuklík městský dostal od lidí různá další jména, například „karafiátový kořen“, „hřebíčkový kopeček“ či „zaječí oko“. Říká se mu i „kořen mužské síly“, protože působí afrodiziakálně, hlavně na jaře.
Léčebné vlastnosti kuklíku městského jsou známé už od starověku, kdy ho užívali hlavně při kašli. Pěstovali ho ve středověkých klášterních zahradách a používali ho jako náhražku za chininovou kůru při léčbě malárie a zimnice.
Naši předkové také kořen nakládali do vína nebo prášek ze sušeného kořene zavěšovali do sudu s vínem. Víno pak mělo příjemnější chuť a vůni. Sládci zase přidávali kuklík do piva, aby bylo chutnější a nekysalo.
Kuklík městský najdeme všude. Podle názvu i ve městech. Mezi dlažbou. Také kolem plotů, cest, na okraji lesa.
Éterický olej z kuklíku obsahuje eugenol, stejně jako karafiát, hřebíček, muškátový oříšek nebo skořice.
Tenhle eugenol neboli kyselina hřebíčková bývá používán jako lokální anestetikum. Pomůže i při zánětu dásní, krvácení z dásní a při paradontóze.
V domácnosti ho také využijete – usušené kořeny kuklíku městského odpuzují šatní moly.
Související
-
Tužebník jilmový? Přírodní aspirin bez nežádoucích účinků a také skvělé koření
Vlhké louky, břehy potoků, prameniště, rašeliniště – tam všude se daří tužebníku jilmovému. Jde o trvalku, jejíž žlutobílé květy připomínají ty šeříkové.
-
Kořen jehlice trnité pomůže při problémech s močovými cestami i ledvinami
Jehlice trnitá, půlmetrový keř s růžovo-červenými květy roste na slunných místech, může být řešením například pro ty, kteří mají problémy s močovými cestami.
-
Puškvorec je léčivka i koření. Dokáže pomoci při problémech s trávením i bolestech kloubů
Puškvorec najde své uplatnění v lékárničce i v kuchyni. Tahle rostlina se silnou vůní a mírně hořkou chutí pochází původně z Asie, dnes je již rozšířená po celé Evropě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.