Krvavec toten pomůže při křečových žilách, ledvinových kamenech i ekzémech. Dá se konzumovat i jako zelenina

26. leden 2022

Krvavec toten nebo také toten lékařský má ve svém oddenku spoustu zdraví prospěšných látek. Tato trvalka roste divoce v podhorských i horských oblastech.

Krvavec toten má i lidové názvy – například krvavé koření nebo kominíček. Název krvavec pochází podle starých herbářů od schopnosti byliny zastavovat krvácení a toten zase od toho, že jeho rudě-fialové květy připomínají paličky na buben, toten je totiž staročeský výraz pro bubnování.

V oddenku krvavce je spousta saponinů, silic, tříslovin a dalších zdraví prospěšných látek. Lidoví léčitelé používají krvavec pro jeho protizánětlivé a antiseptické účinky k zastavování krvácení nebo při léčbě vředů. Nať zase při léčbě nehojících se povrchových křečových žil.

Na dálném východě používají jeho oddenky jako zeleninu a taky je suší. Poté z nich připravují čaj, který pomáhá léčit záněty žil, krvácení z nosu, hemoroidy, akné nebo ekzémy.

Při zánětech ledvin a ledvinových kamenech kombinují lidoví léčitelé krkavec s brusinkou, zlatobýlem a břízou. Chladivé obklady z odvaru totenu přikládají na kopřivku a alergické kožní reakce. Chladný odvar doporučují kloktat při angíně nebo při parodontóze.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová