Krásy přírody jsou mojí drogou, říká uznávaný fotograf Jiří Bartoš
Jiří Bartoš, který před několika dny oslavil osmdesáté narozeniny, vstane klidně ve tři hodiny ráno, jen aby mohl vyfotit Jizerské hory v mlze. „V sedm ráno už je pozdě,“ říká s úsměvem fotograf z Hejnic.
Poprvé vzal Jiří Bartoš fotoaparát do ruky na gymnáziu. Tehdy oprášil starý přístroj po svém otci, jednalo se prý o lásku na první pohled. Pokroku techniky se fotograf nebrání, digitální době ale nepodlehl. „Stále fotím na film, protože si myslím, že to k té fotografii více patří,“ vysvětluje Jiří Bartoš.
Jméno Jiří Bartoš je nejčastěji spojováno s tématem Jizerských hor. Právě ty jsou v hledáčku fotografa nejčastěji. Obecně nejraději fotí přírodu, a to i v zahraničí. Rád se také k některým fotografiím, a tím i místům, vrací.
„Zapomínám na to, kolik mi je let a pořád je to krásný. Protože se vracím k tomu, co jsem dělal s láskou, co mě nenechalo chladným, bez čeho jsem se nemohl vrátit domů,“ říká s naléhavostí v hlase Jiří Bartoš.
Fotografie Jiřího Bartoše jsou momentálně k vidění třeba v libereckém Severočeském muzeu. Výběr svých prací s přírodními motivy nazval fotograf z Hejnic poeticky – Krajina znějícího ticha.
„Když stojím nad aparátem a čekám, až se mlha zvedne, nebo až se vrátí zpátky, tak mám čas rozjímat nad tím, proč tam vlastně stojím,“ vypráví Jiří Bartoš.
Výstavu mohou zájemci navštívit až do 12. června 2016.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.