Krajští zastupitelé schválili tři velké investice za skoro 890 milionů korun

30. červen 2022 15:00

Ústecký kraj chce postavit servisní středisko pro svou dopravní společnost v Lovosicích, opravit vilu pro Severočeskou vědeckou knihovnu a dokončit obchvat Roudnice nad Labem. Záměr těchto investic za více než miliardu korun schválili krajští zastupitelé.

Tyto tři projekty jsou v různých fázích přípravy. Nejdál je rekonstrukce historické vily v ulici Na Schodech pro Severočeskou vědeckou knihovnu a dokončení jejího propojení se sousedním novým depozitářem – má už i stavební povolení.

Ústecký kraj proto začne hledat možnosti financování prostřednictvím různých dotací – odhad nákladů je 66,5 milionu korun a předpokládá se, že rekonstrukce by měla být hotová příští rok.

Už teď je vila propojena inženýrskými sítěmi s novým depozitářem. Bude v ní například digitalizační jednotka.

„Bude tam oddělení cizojazyčné literatury s americkou knihovnou jako multikulturní vzdělávací komunitní a kreativní centrum. Budou tam také jazykové a vzdělávací učebny, včetně velkého multifunkčního přednáškového sálu,“ uvedla ředitelka knihovny Jana Linhartová.

Plán na obchvat Roudnice nad Labem je teprve v začátcích

Druhým, nejdražší projektem bude obchvat Roudnice nad Labem za 847 milionů. Tato stavba je ale úplně na začátku. Záměr počítá i s mimoúrovňovou křižovatkou, mostem přes Labe a napojením nových cyklotras. Kraj by měl v příštím roce udělat studii, samotné dokončení stavby je v plánu na rok 2030. I v tomto případě se bude kraj snažit získat dotaci.

Třetím plánovaným projektem kraje je servisní středisko pro Dopravní společnost Ústeckého kraje v Lovosicích. Firma by tam chtěla mít vlastní servis pro autobusy, které zajišťují linkovou dopravu – mohla by tak ročně ušetřit 9 milionů korun oproti nákladům na současný servis u externích firem.

Má to ovšem háček – kraj chce stavět na okraji Lovosic v místě, kde je teď zahrádkářská kolonie.

„Je potřeba změna územního plánu – od toho se budou vyvíjet ty další kroky. Záleží na tom, jestli k té změně územního plánu dá město Lovosice souhlas, jinak se budou muset hledat jiné možnosti, lokality a pozemky,“ uvedl ředitel Dopravní společnosti Ústeckého kraje Milan Šlejtr.

Pokud by Lovosice se změnou územního plánu souhlasily, mohl by být servisní areál hotový za sedm let – současný odhad nákladů je 151 milionů korun.

Spustit audio

Související