Krajský soud v Ústí nad Labem znovu řeší kauzu pochybného měření rychlosti ve Varnsdorfu

4. březen 2024

Krajský soud v Ústí nad Labem se znovu zabýval kauzou údajně pochybného měření rychlosti ve Varnsdorfu. Před senátem 4. března vypovídal také obžalovaný ředitel firmy Water Solar technology, která měření provozovala.

Ředitel firmy Water Solar Technology Milos Schubert, podobně jako další tři obžalovaní při lednovém přelíčení, odmítl prohlášení viny i možnou dohodu o vině a trestu. Pak soudu poměrně obšírně popsal svoje profesní zkušenosti, aby se pokusil vysvětlit, jak se k zakázce na měření rychlosti ve Varnsdorfu dostal.

Zmínil, že se s obžalovaným bývalým starostou Varnsdorfu za hnutí ANO Stanislavem Horáčkem i jeho obžalovanou přítelkyní znal. Popřel ale, že by jim jakoukoliv výhodu nebo finanční výpomoc poskytl. Na stavbě jejich domu se prý podílel, protože s tím má zkušenosti. Zdarma, tedy jako úplatek, to podle něj nebylo.

Ve Varnsdorfu instalovali v roce 2018 na třech místech stacionární radary, které měly řidiče přinutit ve městě zpomalit. Systém měl fungovat automaticky. Pokuty začaly chodit až po několika týdnech. A to najednou ve velkém množství. Firma dostávala od města za každý přestupek 300 korun.

Podle státního zástupce Jana Veselého zajistil bývalý starosta firmě výhodu při získání zakázky a ta společnost tím neoprávněně nabyla 23 miliónů korun. Někdejší starosta se svojí přítelkyní navíc údajně dostali zhruba milion korun ve formě prací při výstavbě rodinného domu.

Po výsleších obžalovaných pokračuje senát s předsedkyní Kamilou Krejcarovou výslechy svědků. Tento týden jsou jednání naplánovaná na každý den až do pátku.

 

Spustit audio