Kopretina potěší nejen vaše oči, ale prospěje i zdraví

2. říjen 2019

Bílé výrazné květy kopretin na loukách přímo září. A buďte si jisti, že moc dobře vědí proč. Pro naše předky měla kopretina dokonce magické účinky.

Kopretina je prastarou léčivkou, kterou naši předci používali k léčení dusivého nebo astmatického kašle.

Nechutná všem – například dobytek na pastvinách se jí vyhýbá, má totiž nepříjemnou vůni a ve větším množství může být i jedovatá. Naopak kozy ji ale milují.

Z kopretinových květů se dá připravit olej, mast i sirup, ulevuje při nočním pocení nebo žaludečních vředech. Pleťová voda z kopretiny se hodí na rány a modřiny.

Je zdrojem vitaminů B i vápníku. Můžete ji jíst syrovou v salátu… Nakonec do salátu si můžete dát i další kopretinovou delikatesu – kopretinová poupata.

Jak na to?  Natrhaná poupata vložte na olejem vymazanou pánev a lehce osmažte dozlatova. Osolte a podávejte. Mají výraznou chuť.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.