Koně potřebují péči – svezení na nich je jen odměna za ni

3. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy hříbě

Kdo z nás se v životě nesvezl na koni? Málokdo si však uvědomuje, že pořídit si toto hrdé zvíře není pouze o projížďkách a překážkách, ale převážně o péči o něj. O co všechno se správný chovatel musí postarat, prozradila zástupkyně spolku Koně pod hradem Kateřina Šeráková.

Jednou z důležitých věcí při péči o koně je dbát na jejich vyvážený jídelníček. Někteří koňáci volí již továrně namíchané krmivo, jiní, si své krmivo sami vyrábějí.

Důležité je, aby měl kůň v potravě dost vitamínů a minerálů. Kateřina Šeráková doporučuje kombinovat vojtěšku, sladový květ, řepné řízky, sušenou mrkev a minerální doplňky.

Co naopak koňům příliš neprospívá, je pečivo. Chcete-li tedy koni přilepšit a nakrmit ho, zeptejte se nejdříve jeho majitele. Nekontrolované krmení může totiž koni přivodit i velice závažné problémy.

Pozornost potřebují i koňská kopyta. Pravidelně je třeba se o ně starat – ošetřovat je a kontrolovat, v létě mazat či namáčet. Pokud se třepí nebo jsou příliš tvrdá, je zapotřebí obohatit jídelníček o doplňky, které tento neduh vyřeší.

Hřebelcování a česání hřívy jsou dalšími povinnostmi, které by se neměly zanedbat. Pečovat se musí rovněž o zuby. Koně by měl pravidelně prohlédnout veterinář.

Spolek Koně pod hradem má své pastviny přímo pod Střekovem v Ústí nad Labem. Pod jeho vedením se děti mohou naučit, jak se starat o koně, a za odměnu se na koni i svézt.

autoři: Stanislava Brádlová , Magdalena Trajerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová