Komedie Perplex je poslední premiérou ústeckého Činoherního studia v této sezoně

31. květen 2024 14:05

Poslední premiérou této sezony bude v ústeckém Činoherním studiu absurdní komedie Perplex. Dva partnerské páry se v ní ocitají v různých světech a jejich role se různě mění. Soubor ji uvede 31. května od 19 hodin.

Činoherní studio komedií současného německého dramatika Maria von Mayenburga nahradilo původně plánovanou Shakespearovu Bouři.

„Vzhledem ke změnám v souboru jsme pochopili, že tohle poměrně široké obsazení bychom museli z poloviny zaplnit hosty. Proto jsme si řekli, že místo toho uděláme komorní komedii – pro zhruba čtyři až pět herců. A skončili jsme u Maria von Mayenburga,“ vysvětlil dramaturg a ředitel divadla Jiří Antonín Trnka.

V komedii hrají Nataša Gáčová, Jiří Černý, Andrea Uhlík Berecková a Tomáš Čapek.

„To obsazení hodně sedí. Navíc ten text je původně v jednogeneračním obsazení, což tady přece jen je mezi těmi dvojicemi určitý věkový rozestup, což nám ale nepřišlo špatně. Ta výchozí situace, že člověk přijde do svého bytu a zjistí, že to není jeho byt, a že ho z něj vypudí někdo mladší, tak to mám pocit, že ve svých 40 letech žiju,“ doplnil režisér David Šiktanc.

Komedie Perplex je poslední premiérou ústeckého Činoherního studia v této sezoně

Herci místy hrají postavy a místy herce. Příprava komedie nebyla podle herečky Andrey Uhlík Bereckové vůbec jednoduchá.

„Celkově je to strašně těžký text. On nevypadá – tím, že jsou ty věty hodně banální a běžně používané v životě, s citoslovci a parazitními slovy, se ho dalo naučit jen ve skupině. Takže jsme se potkávali dřív, zůstávali déle a ve čtyřech si to pinkali. Protože je to hodně závislé na rytmu, a jakmile někdo z nás vypadne nebo zpomalí, tak to přestane fungovat,“ popisuje Andrea Uhlík Berecková.

Absurdní komedii Perplex zahraje Činoherní studio v reprízách příští týden v úterý a ve čtvrtek.

Spustit audio

Související