Klinika anesteziologie v ústecké nemocnici se vrací do běžného provozu. Chybí jí ale kvalifikované zdravotní sestry

28. červenec 2021 20:49

Klinika anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem sloužila během pandemie jako covidová jednotka. V současné době se vrací do běžného režimu a obnovuje péči pro necovidové pacienty.

Klinika anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny, zkráceně KAPIM, je jednotka, která zajišťuje péči o pacienta před operací, během ní, ale jejím úkolem je také pooperační péče.

Pacient je podle přednosty kliniky, profesora Vladimíra Černého, před zákrokem nejprve směřován do tzv. anesteziologické ambulance, kde se zhodnotí jeho stav, diagnóza a následná léčba. Zároveň se upraví jeho medikace, případně se doplní i další vyšetření.

Cílem této předoperační péče je podle Černého, aby byl pacient na zákrok připraven v co nejlepší možné kondici. Následně lékař poskytne pacientovi anestezii v závislosti na typu operace.

Poslední fází práce anesteziologa je zajistit pacientovi plynulý přechod do pooperační péče a přesun na standardní oddělení. Tam už hrají důležitou roli také kvalifikované zdravotní sestry. Těch je ale v Ústeckém kraji málo.

V ústecké nemocnici chybějí desítky kvalifikovaných sester

Podle vrchní sestry KAPIM Hany Olivy může na oddělení intenzivní péče bez dozoru pracovat pouze plně kvalifikovaný zdravotnický pracovník. Minimálně rok se pak takový člověk adaptuje a zaučuje na pracovišti.

Na jednotce intenzivní péče v ústecké nemocnici v současnosti chybí přes 40 takto kvalifikovaných sester.

Klinika chybějící personál kompenzuje obětavostí sester, které často pracují přes čas a poskytují dvakrát tolik péče, než kolik by po nich mělo být požadováno.

Další motivací je ale i mzdové ohodnocení.

„Finanční ohodnocení je často závislé od množství těch přesčasových hodin, to může být u některých těch kolegyň i součástí té motivace. Nicméně je to velmi náročné, a čím máte náročnější pracoviště a práci, tím máte konkurenční nevýhodu v porovnání s pracovišti, kde je práce o něco méně stresující,“ dodává primář KAPIM Josef Škola.

Spustit audio

Související