Klášterec nad Ohří představuje nové kulturní centrum. Vzniklo unikátní přestavbou původní budovy

5. leden 2022 14:35

V Klášterci nad Ohří na Chomutovsku otevřou 8. ledna nově zrekonstruované kulturní centrum. Město za jeho přestavbu zaplatilo téměř 190 milionů korun. Kromě hlavního sálu, v něm vzniklo i zázemí pro ochotníky, městská knihovna, kavárny a také prostor pro kluby seniorů.

5. ledna dopoledne byla budova kulturního centra ještě plná dělníků, kteří prováděli dokončovací práce všeho druhu.

„Byla koncepce a požadavek na pana architekta Boráka, aby tady zůstaly jen fragmenty – věci, které budou připomínat duch toho starého domu. Jsou to sloupy, schodiště, plastiky nebo mozaiky v přísálí,“ popisuje vedoucí kulturního centra Tomáš Barták, co zbylo z původního kulturního domu.

Nová stavba tu bývalou doslova pohltila. Vznikla totiž jejím obestavěním. Kromě hlavního sálu se špičkovou aparaturou a akustikou nabízí nové kulturní centrum také malý sál pro ochotníky, galerii, kavárny, kluby pro seniory, městskou knihovnu a nahrávací studio.

Sál je kromě divadla a koncertů připraven i na pořádání a přímý přenos konferencí. Nově mohou například na divadelní představení přijít i lidé se zhoršeným sluchem.

„Je to smyčka, která je instalovaná v hlavním sále, která se propojuje s naslouchátky neslyšících, a která jim přenáší z ruchových mikrofonů zvuk z jeviště,“ vysvětlil Tomáš Barták.

Nové kulturní centrum je zároveň energeticky pasivní budovou. Její součástí je vsakovací nádrž na dešťovou vodu, panely fotovoltaické elektrárny na střeše budovy nebo rekuperační výměna vzduchu a vytápění.

Zjednodušeně řečeno, čím více lidí uvnitř budovy bude, tím rychleji ji vytopí. Naopak ochlazování v létě pomohou nádrže na vodu na střeše – chladnější voda totiž pomůže ochlazovat vzduch uvnitř budovy.

První návštěvníci si budou moci prohlédnout nové kulturní centrum v Klášterci nad Ohří v sobotu 8. ledna při komentovaných prohlídkách.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související