Klášterec nad Ohří představuje nové kulturní centrum. Vzniklo unikátní přestavbou původní budovy

5. leden 2022 14:35

V Klášterci nad Ohří na Chomutovsku otevřou 8. ledna nově zrekonstruované kulturní centrum. Město za jeho přestavbu zaplatilo téměř 190 milionů korun. Kromě hlavního sálu, v něm vzniklo i zázemí pro ochotníky, městská knihovna, kavárny a také prostor pro kluby seniorů.

5. ledna dopoledne byla budova kulturního centra ještě plná dělníků, kteří prováděli dokončovací práce všeho druhu.

„Byla koncepce a požadavek na pana architekta Boráka, aby tady zůstaly jen fragmenty – věci, které budou připomínat duch toho starého domu. Jsou to sloupy, schodiště, plastiky nebo mozaiky v přísálí,“ popisuje vedoucí kulturního centra Tomáš Barták, co zbylo z původního kulturního domu.

Nová stavba tu bývalou doslova pohltila. Vznikla totiž jejím obestavěním. Kromě hlavního sálu se špičkovou aparaturou a akustikou nabízí nové kulturní centrum také malý sál pro ochotníky, galerii, kavárny, kluby pro seniory, městskou knihovnu a nahrávací studio.

Sál je kromě divadla a koncertů připraven i na pořádání a přímý přenos konferencí. Nově mohou například na divadelní představení přijít i lidé se zhoršeným sluchem.

„Je to smyčka, která je instalovaná v hlavním sále, která se propojuje s naslouchátky neslyšících, a která jim přenáší z ruchových mikrofonů zvuk z jeviště,“ vysvětlil Tomáš Barták.

Klášterec nad Ohří představuje nové kulturní centrum

Nové kulturní centrum je zároveň energeticky pasivní budovou. Její součástí je vsakovací nádrž na dešťovou vodu, panely fotovoltaické elektrárny na střeše budovy nebo rekuperační výměna vzduchu a vytápění.

Zjednodušeně řečeno, čím více lidí uvnitř budovy bude, tím rychleji ji vytopí. Naopak ochlazování v létě pomohou nádrže na vodu na střeše – chladnější voda totiž pomůže ochlazovat vzduch uvnitř budovy.

První návštěvníci si budou moci prohlédnout nové kulturní centrum v Klášterci nad Ohří v sobotu 8. ledna při komentovaných prohlídkách.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související