Když se ztratí dítě, zboří se rodičům svět. V tu chvíli je potřeba policejní psycholog
Ztracené dítě. Nejen alarmující titulek, ale především obrovská psychická zátěž pro rodinu a její nejbližší okolí.
Policie potřebuje v co nejkratším čase shromáždit co nejvíc informací, musí se ptát. Přitom jsou všichni ve stresu, nešťastní a mnohdy nemají sílu ani chuť odpovídat na otázky. A právě tady nastupuje i policejní psycholog, který všechny kroky policie vysvětluje, provádí rodinu tou tíživou situací.
„Nejdůležitější je bezpečný vztah s dospělými v okolí dítěte, v první řadě s rodinou,“ říká policejní psycholožka kpt. Mgr. Lenka Štréblová.
Dítěti bychom měli vštěpovat zásady bezpečného chování – nebavit se s cizími lidmi, nechodit s nimi nikam, být opatrný v komunikaci na sociálních sítích. Kdykoli se začne něco zdát podezřelého, ihned se svěřit – rodičům, prarodičům, jiným blízkým.
Bohužel jsou i případy, kdy je dítě ohroženo ve vlastní rodině. Pak by se nemělo bát svěřit se jinému dospělému, například paní učitelce ve škole nebo se obrátit přímo na policii.
Více už se dozvíte z audiozáznamu rozhovoru. Pohodu u poslechu vám přeje Český rozhlas Sever!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.