Karel Buchtela – významný archeolog z Nového Pavlova

7. květen 2025

Na formování a rozvoj moderní české archeologie se výrazně podílel Karel Buchtela, který se narodil v roce 1864 v Novém Pavlově u Liberce.

Studium archeologie a dějin umění na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy z důvodu finanční nouze nedokončil. Na Německé univerzitě nakonec vystudoval práva.

Profesní kariéru započal jako úředník finančního ředitelství v Praze, kde se nakonec vypracoval až na vrchního radu. Archeologii se ale stále věnoval.

V 90. letech 19. století napsal společně s Luborem Niederlem stěžejní dílo o české archeologii Vorgeschichte Böhmens. Systémy výzkumu a metodiku, kterou v něm stanovili, byly stručně shrnuty v roce 1910 v Rukověti české archeologie. Uvedená publikace sloužila jako základ pro nynější pojetí pravěku a rané doby dějinné v Čechách.

Buchtela pak působil v Hradci Králové. Jeho nálezy se staly základem archeologické sbírky místního muzea.  V roce 1906 se stal státním konzervátorem pro východočeské okresy.

Od roku 1933 se ujal funkce ředitele Státního archeologického ústavu v Praze. Ústav se tehdy například podílel na prezentaci Československé republiky na světové výstavě v Chicagu.

Spolutvůrce moderního pojetí českého pravěku Karel Buchtela zemřel v Praze v roce 1946.

autor: Milan Knotek
Spustit audio