Kardinál Christoph Schönborn, jeden z nejvýznamnějších představitelů katolické církve ve střední Evropě, se narodil na zámku Skalka u Vlastislavi
O Christophu kardinálu Schönbornovi se dvakrát vážně hovořilo jako o možném kandidátovi na papeže. Je totiž jednou z nejvýznamnějších postav katolické církve ve střední Evropě.
Kardinál Schönborn se narodil v roce 1945 na zámku Skalka u Vlastislavi na Litoměřicku. Jeho rodina byla po druhé světové válce z Československa vyhnána a usadila se v Rakousku.
Vystudoval filosofii a teologii, a v roce 1970 byl v dominikánském řádu vysvěcen na kněze. Potom působil jako profesor ve švýcarském Fribourgu.
Jako mezinárodně uznávaný teolog přispěl k vydání Katechismu katolické církve. Tento dokument měl zásadní význam pro jednotu a moderní prezentaci katolické nauky po druhém vatikánském koncilu.
V roce 1995 se stal arcibiskupem vídeňským, což je nejvyšší církevní pozice v Rakousku. O tři roky později ho papež Jan Pavel II. jmenoval kardinálem.
Se zesnulým papežem Františkem se Schönborn shodoval v důrazu na milosrdenství a pastorační přístup. Respekt získal jako most mezi konzervativním a reformním křídlem katolické církve. Často hovořil o smíření víry a vědy.
Je známý například svým postojem k evoluční teorii, kterou považuje za slučitelnou s křesťanskou vírou, pokud se uzná, že za řádem ve vesmíru stojí Stvořitel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.