Kapradina osladič obecný zkrášlí zahradu, vyživí orchideje a pomůže s léčbou žlučníku

27. leden 2022

Kapradině s názvem osladič obecný se daří všude, kde je dostatečně vlhko. Může dorůst i do výšky půl metru. Má rád vlhko, krásně zaplní prázdná místa vaší zahrady, třeba někde pod stromy a vyššími keři, u kamenných zdí, v mezerách mezi kameny, na pařezech nebo mechem pokrytých sutích. Nevzhledná místa zakryje a zkrášlí.

Na jaře je dobré poškozené listy téhle mrazuvzdorné rostliny odstranit, narostou mu krásné nové. Zahradníci ho dobře znají, oddenky totiž používají do substrátu pro orchideje.

Osladič dostal název podle svého nasládlého oddenku, který lidoví léčitelé používají při léčbě žlučníku a zácpy. V čerstvém oddenku jsou slizy a saponiny, které také odhleňují a usnadňují vykašlávání.

Hořkosladký oddenek se také využívá při výrobě cukrovinek – třeba nugátu.

autor: Eva Bucharová | zdroje: cs.wikipedia.org , www.zahradnictvi-flos.cz , www.ceskestredohori.cz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.