Kamion s nebezpečnou látkou ochromil dopravu na Cínovci

00063434.gif

Kvůli nebezpečí výbuchu jedovaté chemické látky musela policie evakuovat hraniční přechod Cínovec na Teplicku. Chemikálie unikla z české cisterny na německé straně hranic. Doprava přes Cínovec bude zcela uzavřena zřejmě až do ranních hodin. Původně se předpokládalo, že provoz bude obnoven kolem desáté večer. Havárii odstraňují němečtí technici a hasiči.

Podrobnosti k havárii řekla Českému rozhlasu mluvčí oblastního ředitelství Cizinecké a pohraniční policie Eva Hauková. "Na místo byly ihned povolány hasičské sbory z Německa i České republiky a chemické jednotky. Následným zkoumáním bylo zjištěno, že se jedná o látku cyklohexanol. Tato látka je lehce zápalná hořlavá žíravina, která působí na dýchací cesty a oči. Při nahřátí vzduchem tvoří výbušnou směs," uvedla mluvčí.

Kvůli nebezpečí výbuchu bylo nařízeno úplné vyklizení prostoru. Kamion s mosteckou poznávací značkou, z jehož cisterny cyklohexanol unikal, nyní stojí na vývozním parkovišti hraničního prechodu. Ředitel celního úřadu Cínovec Vladimír Steiner na pokyn německých kolegů nechal hraniční přechod, uzavřený z německé strany od deseti hodin dopoledne, uzavřít i na dovozu, a to ve 14 hodin odpoledne. Zároveň nařídil evakuaci celé směny, tedy asi dvaceti mužů.

"Cisterna je průběžně ochlazována studenou vodou, protože tam je nebezpečí výbuchu, pokud by došlo k přehřátí. Ta unikající látka je splachována, podle vyjádření německých hasičů nehrozí nebezpečí ani výbuchu ani toho, že by se někdo mohl otrávit." ohraniční policie Cínovec Josef Lech.

Původní předpoklady uváděly, že hraniční přechod bude pro dopravu otevřen okolo 22. hodiny. Zdržení způsobila porucha sacího zařízení německé cisterny, která večer na místě nehody zahájila přečerpávání 20 tun této vysoce nebezpečné látky. Německým záchranářům nezbylo nic jiného, než počkat na příjezd cisterny náhradní.