Kachlová kamna Willyho Russe, klenot z Egerlandu

28. květen 2021

Slyšeli jste někdy o kachlových kamnech Willyho Russe? Jde o jednu z nejzajímavějších památek Egerlandska, tedy Chebska.

V první polovině 20. století je vytvořil keramik a sochař Willy Russ, představitel meziválečného stylu art deco. Bohatě zdobená barevná kamna jsou doslova učebnicí egerlandského národopisu. Šestnáct figurálních scén představuje zvyky a tradice hospodářského, církevního a rodinného života původního německého obyvatelstva Chebska.

Rekonstruovaná kamna Willyho Russe

Mezi jednotlivými scénami se vlní stuhy s šesti desítkami přísloví, pořekadel a veršů v egerlandském dialektu. Součástí výzdoby kamen je také 71 znaků obcí a významných rodů.

O kamna se dlouhá léta nikdo nestaral, a tak na nich mohl nerušeně hodovat zub času. Nyní je dává do pořádku restaurátorka kachlových kamen Sylva Antony Čekalová, která byla hostem našeho pořadu.

Rekonstruovaná kamna Willyho Russe
autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.