K planetkám a ještě dál! Aktuální a chystané výzkumné mise na periférii Sluneční soustavy a eneolit, pravěká éra mezi kamenem a bronzem

7. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sonda DART na kolizním kurzu k planetce Dymorphos
0:00
/
0:00

Poslechněte si:

01:08 - Objevy a události
04:16 - Kosmonautika 2021, 6. část: K planetkám a ještě dál
17:19 - Příběh s jedničkou: První letecká pošta
20:37 - Kniha: Ilustrovaný atlas nejpodivnějších pravěkých tvorů
23:33 - Soutěž o Knihu měsíce
24:36 - Eneolit nebylo jen intermezzo

V úvodním přehledu zajímavostí se zmíníme o obří ledové kře, která už zdá se neohrožuje ostrov Jižní Georgie, protože došlo k jejímu rozlomení, dozvíte se, že vlci začali vyhledávat lidskou společnost patrně na Sibiři před 23 tisíci lety a budeme držet palce našim archeologům, kteří by se rádi v březnu vydali na plánované výzkumy do Súdánu; uslyšíte také o bolidu, který prolétl nad územím České republiky 29. ledna, ale měl tu smůlu, že ho přes oblačnost skoro nikdo neviděl a nakonec se budeme věnovat druhému komerčnímu kosmickému letu čínské soukromé firmy i-Space, který bohužel skončil neúspěchem.

Kosmonautika v roce 2021: K planetkám, plynným obrům a ještě mnohem dál!

Jak by podle představy NASA měla vypadat mise Dragonfly na Saturnově měsíci Titanu a v jeho atmosféře

Za dráhou Marsu se ve Sluneční soustavě nachází hlavní pás planetek. V minulých měsících se tam činily dvě výzkumné mise – japonská Hayabusa 2 a americká OSIRIS-REx. Zatímco japonská sonda už své pouzdro se vzorky z planetky Ryugu úspěšně dopravila na Zemi, americká sonda se k návratu od planetky Bennu teprve chystá. Odlet je plánován na jaro letošního roku. V odběrovém zařízení má OSIRIS-REx možná až dva kilogramy materiálu, kterých se pozemští vědci dočkají v září 2023. Mezitím, už letos, odstartují k planetkám dvě nové mise, které vám představí odborník na kosmonautiku Dušan Majer, popularizátor vědy a šéfredaktor webu Kosmonautix.cz.

Podíváme se také, jak to vypadá s výzkumem Jupiteru a jeho měsíců a budeme se věnovat i nejvzdálenějším vyslancům lidstva - sondě New Horizons a oběma sondám Voyager, které nám už posílají data z mezihvězdného prostoru.

Eneolit nebyl žádné intermezzo!

Archeolog Evžen Neustupný

Na jaře roku 2009 jste mohli v Planetáriu slyšet seriál, vysílaný u příležitosti vydání osmidílné publikace Archeologie pravěkých Čech a také k 90. výročí založení Archeologického ústavu Akademie věd České republiky. Ve čtvrté části seriálu jsme navštívili období, které bylo dříve považováno za pouhé intermezzo neboli předěl mezi obdobím prvních zemědělců, neolitem, a dobou bronzovou. Archeologové toto období nazývají eneolit. Jak se v posledních desetiletích ukázalo, skutečný význam eneolitu je daleko zásadnější. K tomuto poznání přispěl i nedávno zesnulý archeolog Evžen Neustupný, jehož osobnost bychom reprízou našeho dvanáct let starého rozhovoru chtěli připomenout.

Typické artefakty eneolitické kultury zvoncovitých pohárů

Profesor Evžen Neustupný byl synem jiného významného českého archeologa, muzejníka a vysokoškolského pedagoga Jiřího Neustupného. Dlouhá léta působil v Archeologickém ústavu Akademie věd České republiky – nejprve na jeho expozituře v Mostě a později na ústředním pracovišti v Praze. Počátkem 90. let byl krátce i jeho ředitelem. Jeho původní specializací byl neolit a právě eneolit. Později se Evžen Neustupný začal věnovat spíše teoretickým a metodologickým otázkám svého oboru a různým sociálně-demografickým tématům. Tato jeho činnost byla v mnoha ohledech (a nejen u nás) doslova průkopnická. V roce 2008 byl editorem čtvrtého svazku Archeologie pravěkých Čech, věnovaného období eneolitu – a poskytl nám na to téma i rozhovor.

Jaké jsou typické základní charakteristiky eneolitu? Během něj lze na území dnešních Čech zaznamenat přítomnost mnoha pravěkých kultur. Které z nich jsou ty nejvýznamnější? Někdy existovaly i souběžně, navzájem se prolínaly nebo ovlivňovaly. Byly mezi nimi nějaké striktně vymezené a dodržované hranice? Vyvíjela se každá kultura z té předchozí?

Spustit audio

Související