K demolici odsouzený vodní mlýn v Byňově se podařilo manželům Jílkovým zachránit
Vodní mlýn v Byňově nad Velkým Březnem pochází z 18. století. Je z místní čedičové vyvřeliny, ze znělce. Při stavbě schodiště byl použit pískovec, na dlažby zase opuka. Stojí na Homolském potoce, který má velký spád. Díky tomu bylo na 10 kilometrech různých mlýnů 15!
Mlýn využíval vodu ze dvou zásobních rybníků. Zachovaly se dvě budovy, ta uprostřed chybí. Původní půdorys byl 66krát 21 metrů. V této obrovské budově pracovalo několik desítek pomocníků mlynáře.
Mlýn má dvě nadzemní podlaží, k tomu sklepní a podkrovní prostory. Je 16 metrů vysoký – tedy vlastně podobně vysoký, jako současný čtyřpatrový dům.
Ve 20. století mlýn fungoval už jen do 50. let, a to jako námezdní. Posledním předválečným mlynářem byl Karel Hanl.
V historických mapách je uváděn jako Passtreicherův mlýn. Passtreicherova rodina tady zřejmě mlela po staletí. První zmínky o mlýnu pocházejí z roku 1740. Na mapách z doby Rudolfa II. je už stará mlýnice naznačená, včetně vodního díla.
Kamenná výminkářská deska uvádí, že Karl Hanl v roce 1910 ve věku 75 let odešel na výminek. „V průběhu rekonstrukce nás kontaktovala jeho rodina“, vypráví Tomáš Jílek a pokračuje: „Byli dojati z toho, že jsme mlýn zachránili a připravili pro nás album starých fotografií mlýna.“
Když Tomáš Jílek s manželkou Michalou v roce 2016 vodní mlýn v Byňově kupovali, byl ruinou určenou k demolici.
Začátek příběhu začal v kuchyni rodičů Michaly Jílkové, kde byli s manželem na obědě. Přímo z okna kuchyně se Tomáš Jílek díval na ruiny mlýnu. „Mlýn měl propadlou střechu, byl prorostlý nálety, vypadal jako všechno možné, jenom ne jako něco, co by se dalo zachránit,“ vzpomíná Tomáš Jílek a pokračuje: „Když jsem se rozhodl opravdu mlýn zachránit, všichni si mysleli buď, že si dělám legraci anebo že jsem blázen.“
Protože ale už s rekonstrukcí starých budov zkušenost měl, jeho smělé rozhodnutí se podařilo realizovat.
Jílkovi se teď už těší i na rekonstrukci a zprovoznění vodního mlýnského kola a kamenné štoly na staré mlýnici.
Související
-
Blšany u Žatce plánují po demolici mlýnu vytvořit park
Blšany u Žatce hledají využití volného místa po starém mlýnu. Areál poblíž náměstí město koupilo se záměrem zchátralé budovy zbourat. Zastupitelé uvažují o vytvoření parku.
-
V Českém Švýcarsku u Dolského mlýna končí v neděli Dny lesních řemesel
Dny Lesních řemesel končí 30. srpna u Dolského mlýna v Jetřichovicích na Děčínsku. Akci pořádá Správa národního parku České Švýcarsko.
-
U Dolského mlýna v Jetřichovicích začala fungovat nová lávka pro turisty
Novou lávku postavili 10. prosince řemeslníci přes říčku Bělou u Dolského mlýna v Jetřichovicích. Díky ní je opět možné se do dostat k mlýnu po pravém břehu řeky Kamenice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.