Julius Kunert – punčochový magnát z Velkého Grunova u České Lípy

12. prosinec 2024

Oblékl ženy do punčoch, které byly tak kvalitní, že je propagovala i slavná herečka Marlene Dittrich. Jméno Julius Kunert znal kdysi ve Varnsdorfu každý. A nejen tam.

Narodil se v roce 1871 ve Velkém Grunově u České Lípy. Do Varnsdorfu přišel ve 14 letech, aby se zde vyučil truhlářem.

Za první světové války vyráběl bedny pro armádu, později kancelářský nábytek. Jeho žena Marie Wormová provozovala souběžně dílnu s pletacími stroji. Talentovaný Kunert jednou správně usoudil, že tento obor je progresivnější.

Julius Kunert uměl pružně reagovat na novinky v punčochářském průmyslu

V roce 1924 založil ve Varnsdorfu firmu Kunert a synové. Stal se jejím ředitelem a jeho dva potomci se starali o výrobu i obchod.

Postavili přízemní objekt, ve kterém vyrobilo 18 zaměstnanců 300 punčoch denně. V druhé polovině 30. let už byly Kunertovy závody největším producentem punčoch v Evropě. Pracovalo v nich 3500 lidí.

Punčochy vyráběli z japonského přírodního i umělého hedvábí. Společnost byla výhradním dodavatelem firmy Baťa a spolupracovala i s anglickou Marks & Spencer.

Po válce byly Kunertovy závody znárodněny pod známou značku Elite. Rodina čelila podezření z kolaborace s nacisty, protože pro potřeby armády vyráběla padákovinu z polyamidového vlákna.

Julius Kunert zemřel v roce 1950. Jeho synové Heinrich a Julius opustili ilegálně zemi a úspěšně obnovili výrobu v Bavorsku.

autor: Milan Knotek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.