Josef Matyáš Wolfram – hudebník, skladatel a osvícený politik působící v Teplicích

9. červenec 2024

Přesně před 200 lety stál v čele Teplic Josef Matyáš Wolfram. Hudebník, který se přátelil s velikány své doby a střídal skladatelské umění s politikou.

Narodil se v roce 1789 v Dobřanech. Vystudoval gymnázium a vyšší hudební vzdělání získával v Praze. Komponoval smyčcové kvartety a písně.

Ve Vídni absolvoval práva a vstoupil do státních služeb. Nějaký čas se živil i jako advokát. Nakonec se usadil v Krupce, kde mu bylo nabídnuta funkce v městské radě.

V roce 1824 se stal prvním mužem Teplic, když byl zvolen purkmistrem. Toto období je mnohými považováno za zlaté časy severočeského lázeňského města, které pod Wolframovým vedením kvetlo.

Také kvůli Wolframově společenské obratnosti jezdila do města evropská smetánka i kulturní a politické osobnosti světového formátu. Wolfram, v jehož domě se střídaly tehdejší celebrity, včetně Niccoly Paganiniho, se výrazně zasloužil i o rozvoj teplických lázní.

Jako skladatel proslul především operami. Uváděl je v Praze i v Drážďanech. Byly to např. opery Okouzlená růže, Mnich z hor, Norman na Sicílii, Princ Lízinka, Beatrice nebo Zámek Candra.

Josef Wolfram byl purkmistrem až do své smrti v roce 1839. Teplické zastupitelstvo po něm letos v červnu pojmenovalo městský park u Krušnohorského divadla.

autor: Milan Knotek
Spustit audio