Josef Kábrt – geniální kreslíř, mistr animovaného filmu a inovátor, rodák z Lomnice nad Popelkou

16. listopad 2023

Československý animovaný horor Svatební košile z roku 1978 si získal obrovský respekt na celém světě. Jeho tvůrcem je rodák z Lomnice nad Popelkou Josef Kábrt.

Narodil se v roce 1920 do rodiny školníka. V Praze studoval Státní odbornou školu keramickou a později Vysokou školu umělecko-průmyslovou.

V roce 1942 byl vybrán do Zlínských filmových ateliérů, čímž se vyhnul nucenému nasazení v Německu. Společně s Jiřím Trnkou založil po válce Studio animovaného filmu, které dostalo později název Bratři v triku.

Za svou kariéru animoval přes 200 filmů. K nejzajímavějším Kábrtovým počinům patří například výtvarná spolupráce na slavném filmu Eduarda Hofmanna a Jeana Effela Stvoření světa. Je rovněž scénáristou a režisérem večerníčkového seriálu O klukovi z plakátu.

Za snímek Tragédie vodníkova získal v roce 1959 cenu ve švýcarském Locarnu. O tři roky později byl v Montevideu a Karlových Varech oceněn jeho další film Železný oblouk.

Ve volném čase kreslil komiksy do časopisu Ahoj na sobotu. Ilustroval také knihy a vytvářel drobnou grafiku – nejraději formou leptu, především jako exlibris.

Geniální kreslíř, mistr řady technik a žánrů, inovátor a dříč Josef Kábrt zemřel v roce 1989 v Hradci Králové.

autor: Milan Knotek
Spustit audio