Jirkov bude mít speciální kontejnery na jedlé tuky a oleje. Od roku 2020 budou povinné v celém Česku

Nakonec přidáme olej
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nakonec přidáme olej

Kontejnery na ukládání tuků a jedlých olejů budou v ulicích Jirkova na Chomutovsku. Na pěti místech ve městě by se speciální nádoby měly objevit na přelomu června a července.

Původně to mělo být už na počátku tohoto měsíce. O kontejnery ale mají města po celém Česku tak velký zájem, že je soukromá firma nestíhá instalovat.

Nádoba na použité kuchyňské oleje a jedlé tuky

„Oleje vylité do kanalizace způsobují nejen problémy na čistírnách odpadních vod, ale i v samotné kanalizaci. Nalepují totiž na sebe další nečistoty z odpadních vod – tím se zužuje profil, a někdy se stává kanalizační řád až ucpaným, nepropustným,“ popisuje mluvčí SČVAK Yveta Kardianová, co způsobuje vylévání potravinářského oleje do kanalizace.

V Jirkově na Chomutovsku proto instalují několik speciálních kontejnerů, do kterých bude možné olej z fritéz a z vaření ukládat.

„Přišla firma, která nám nabídla, že pro nás bude dělat zadarmo likvidaci těchto tuků. V tuto chvíli máme 5 lokalit, kde budou nádoby, do kterých se budou tyto tuky – samozřejmě, že v uzavřených PET lahvích, dávat,“ doplňuje místostarostka Jirkova Dana Jurštaková z ODS.

Města a obce budou mít od ledna příštího roku povinnost zajistit ukládání jedlých olejů. Jirkov proto iniciativu soukromé společnosti přivítal.

Do kontejnerů se olej přímo vylívat nesmí. Lidé musí olej nebo tuky nejprve nalít do PET lahví. Ty pak vloží do kontejneru. Soukromá firma následně olej dál využije.

„Jsme schopni to vzít na firmu, kde probíhá další čištění, kde se z toho odpadu stává výrobek, který se dále používá do biopaliv,“ popsal majitel společnosti, které kontejnery patří, Jakub Černohlávek.

První kontejnery na jedlý olej budou v ulicích Jirkova na přelomu června a července. Lidé tam mohou třídit také papír, plasty a sklo.

Spustit audio
autor: Jan Beneš

Související