Jelení jazyk je nejen okrasná skalnička. Umí také léčit kašel
Jelení jazyk je malý druh kapradiny, u nás docela vzácný. Je zařazený do seznamu ohrožených druhů. Lístky rostliny, jak už název napovídá, připomínají malé jelení jazyk – jsou podlouhlé, na konci zašpičatělé.
Jelenímu jazyku se daří na vlhkých stinných skalách nebo ve vlhkých listnatých lesích. Jestli máte na zahrádce stinné místo, můžete tuto kapradinu i pěstovat. Dříve byla používána jako léčivka pro obsah tříslovin a slizů v listech.
Tradiční čínská medicína využívá jelení jazyk k léčbě ledvinových kamenů, při problémech s močovým ústrojím, při astmatu a kašli.
Má antivirové účinky a třísloviny, v bylince obsažené, vytvářejí ochranný povlak na sliznicích. Jelení jazyk se také využívá k výrobě léků na problémy se zažíváním.
Související
-
Nasbírejte si podběl do zásoby. Pomáhá proti kašli i chřipce
Člověk, kterého trápí kašel, je slabý a bez nálady. A právě podběl takovému člověku pomůže. Kytička obsahuje hodně slizů, které dokážou ochránit a očistit sliznice.
-
Cítíte bolest v krku nebo začínáte kašlat? Připravte si nápoj z islandského lišejníku
Lišejník islandský je silným přírodním antibiotikem. Pokud tedy cítíte bolest v krku anebo začínáte kašlat, připravte si nápoj třeba právě z něj.
-
Světlík lékařský léčí nejen oči, ale i vysoký krevní tlak či kašel
Světlík lékařský má rád písčitou vlhkou půdu. Jeho kvítka jsou bílo-žluto-fialková. Pro léčbu se užívá nať. Je v ní spousta zdraví prospěšných kyselin, vitamín C.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka