Jedle bílá umí pomoci při revmatu i při nemocných průduškách

3. prosinec 2021

Jedle bílá nejen že vypadá moc hezky jako vánoční stromek. Pryskyřici z ní využívali k léčení už naši dávní předkové.

Pryskyřici uvolňuje jedle, aby chránila vzniklou ránu. Stejně ji využívali i bylinkáři – pro hojení ¨nejrůznějších zranění.

Jedlový sirup dodnes používáme při zánětu průdušek. Olej z jedle bělokoré posiluje imunitní a oběhový systém. Odvar z kůry je možné inhalovat při dýchacích potížích.

Hodně silný odvar z jehličí je vhodný k přípravě lázně k léčbě kožních nemocí a na celkové osvěžení nohou.

Lidoví léčitelé dokáží smíchat pryskyřici s olejem a připravit mast na omrzliny, jizvy a vředy. Umí také pryskyřici ohřát ve vodě, rozetřít ji na papír a přiložit na revmatická místa.

A ještě něco k pocení. Když se bakterie smíchají s potem, třeba v podpaží, nelze si nevšimnout nepříjemného zápachu. Můžete tedy zkusit esenciální olej z jedle – příjemně voní a likviduje bakterie. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.