Jeden z nejaktivnějších spolků německé menšiny sídlí v Kraslicích. Theobald Andreas Scharnagl
Tentokrát si povídáme s Petrem Rojíkem ze Spolku Němců a přátel německé kultury v Kraslicích. Loňský rok spolek přestál docela dobře; uspořádal 24 akcí, to znamená, co dva týdny jednu.
Šlo jak o oslavy svátků, tak třeba o výlety nejen po Čechách, ale i do Bavorska nebo Saska. Podobný program mají i na letošek. Nově přidali například jazykové kurzy. O tom, že se jim práce daří, svědčí i veliký zájem o členství ve spolku.
Ve výročí týdne si připomeneme Theobalda Andrease Scharnagla. Opata kláštera v Oseku na Teplicku, který zde působil mezi lety 1912 až 1943. V čele cisterciáckého kláštera zažil mnoho těžkých chvil.
Za 1. světové války musel zvony z klášterního kostela dát armádě a také z klášterního rozpočtu přispívat na rakouský válečný dluh. Další zásah přišel po vzniku Československa. V rámci pozemkové reformy byl klášteru vyvlastněn téměř všechen hospodářský majetek.
Navzdory tomu dokázal opat Theobald Scharnagl zrekonstruovat ambit, obrazárnu a kapitulní síň. Po roce 1938 připravili klášter o další majetek nacisté.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.