Je nealko pivo ještě vůbec pivo? Rozhovor se sládkem Michalem Roučem

Nealkoholické pivo se stalo hitem několika posledních letních sezón. Může za to jak postupně se vylepšená chuť, tak i fakt, že lidem více vyhovuje méně alkoholu v krvi při práci na zahradě nebo při sportu.

I nealkoholické pivo můžeme stále považovat za pivo. Záleží na obsahu alkoholu.

„Když mluvíme o nealko pivu, znamená to, že musí obsahovat maximálně 0,5 % alkoholu,“ představuje sládek Michal Rouč.

V těchto nápojích se objevuje tak nepatrné množství alkoholu, že by nemělo absolutně zatěžovat lidský organizmus.

Výroba nealkoholického piva

Je několik možností, jak lze vyrobit nealkoholické pivo. „Jedna z těch hlavních, které se u nás používají, je řízené kvašení. To znamená, že se zastaví kvašení včas, než vznikne alkohol,“ přibližuje sládek.

Existují ještě další tři způsoby výroby nealkoholického piva. Prvním z nich je kvašení kvasinkami, které nevyrábí alkohol. Zbylé dva způsoby souvisí s tím, že z už hotového piva dostáváme alkohol pryč – buď destilací, nebo speciální filtrací. Všechny způsoby výroby se odrážejí na chuti, je tedy důležité vybrat si takový způsob dealkoholizace, který bude nejvíce vyhovovat konečným zákazníkům.

K pití nealkoholického piva se nyní hlásí i lidé, kteří chuti piva v minulosti moc neholdovali. Je to podle sládka jak díky novým chutím, tak i kvůli tomu, že si člověk může dát dvě nealko piva na zahradě u práce, aniž by s ním nápoj něco udělal.

autoři: Lenka Šobová , Kateřina Klabzubová
Spustit audio