Jaroslav Vrchlický – král české poezie 19. století se narodil v Lounech

15. listopad 2023

„Za trochu lásky šel bych světa kraj…“ Dál už asi nemusíme pokračovat. Většina z vás určitě poznala básníka, dramatika a překladatele Jaroslava Vrchlického, který byl koncem 19. století právem považován za krále české poezie.

Jaroslav Vrchlický se původně jmenoval Emil Frida. Narodil se v Lounech, ale dětství strávil u svého strýce v Ovčárech na Kolínsku.

Vystudoval gymnázium a filosofickou fakultu. Pak odjel do Itálie, kde pracoval jako vychovatel ve šlechtických rodinách. Po návratu do vlasti se stal tajemníkem na pražské technice.

Později působil jako tajemník České akademie věd a umění. To mu existenčně umožnilo věnovat se literární tvorbě, která je impozantní. Čítá 80 básnických sbírek, 50 divadelních her, dále soubory povídek, epické skladby i překlady slavných děl z mnoha jazyků.

Až se budete zase v televizi dívat na oblíbený film Noc na Karlštejně, vězte, že tato veselohra pochází právě z Vrchlického pera.

Klíčová osobnost ruchovsko-lumírovské generace byla ve své době zahrnuta nejvyššími poctami. Císař František Josef I. ho třeba jmenoval doživotním členem Panské sněmovny Říšské rady ve Vídni.

Národovci mu ale vyčítali přílišnou kosmopolitnost a opomíjení českých potřeb, moderní básníci zase frázovitost, ale to se později změnilo. Vrchlický se opět vrátil k živým veršům, i když často trpěl depresemi z nevěry své manželky.

Dvakrát byl nominován na Nobelovu cenu za literaturu. Zemřel v roce 1912 v pouhých 59 letech.

autor: Milan Knotek
Spustit audio