Jana Štefková a Martina Rejzlová: matka a dcera, krajkářky z Vamberka

26. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Krajkářky Jana Štefková a Martina Rejzlová

Pravlastí krajek je prý Itálie, odkud se v 16. století rozšířily tyto překrásné ozdobné textilie do celé Evropy. Archeologické nálezy z Kypru ze 4. století nebo ze starověkého Egypta ale dokazují, že krajkářské umění je mnohem starší.

V Čechách se od poloviny 17. století krajkářství kontinuálně udrželo ve východočeském městečku Vamberk a okolí a krajkářky (i krajkáři) tam dokážou paličkovat překrásné vzory dodnes.

Jednou z nejproslulejších vambereckých krajkářek je Jana Štefková, která za to loni získala od ministerstva kultury titul Nositelka tradice lidového řemesla. Do její dílny i do místního muzea krajek se spolu s její dcerou – etnoložkou a rovněž krajkářkou - Martinou Rejzlovou jsme se vydali odhalit tajemství vambereckých krajek.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová